Google TranslateX
Please select your prefered language in the list below. You can close this dialog box by clicking the "x" in the upper right corner.

| Mera

Jul och skärgård

13 december 2011 av: Katarina

Visst känns det helt rätt att på lucia sitta och korrekturläsa den lilla broschyren Bottenvikens skärgård? Hos oss på turistbyrån är det i allafall helt normalt. Däremot vet jag inte allt om nyheter till sommarens turbåtar och möjligheter ännu men nog är det lite skönt att tänka på sommar och sol när det tom regnar!

Bottenvikens skärgård är förutom en vacker skärgård även ett projekt som bedrivs för att utveckla och förbättra den. Vi har förra veckan varit iväg och träffat entreprenörer från Haparanda Kalix och Luleå och nästa gång blir det den södra delen Skellefteå och Piteås entreprenörer som vi ska få träffa. Det är väldans bra att få så bra information och möjlighet att diskutera och ställa frågor direkt för oss som möter många av besökarna till destinationerna - vi blir så mycket bättre på att "sälja" ju mer vi kan.

Men nu tillbaka till den lilla handboken om Bottenvikens skärgård och sommartänket en stund till!


blog comments powered by Disqus
 
 

Om oss som bloggar

Här vill vi som jobbar på turistbyrån berätta om saker som händer hos oss och i vår fina stad Piteå. Läs och kommentera gärna!

/Turistbyrån

E-post

visit@pitea.se