Protokoll fört vid förskolerådsmöte för Backens rektorsområde 2011-05-04
Närvarande:
Föräldrarepresentanter Annika Johansson och Kent Öberg, Solbacka förskola, Lars Hallerskog och Åsa Markström, Trädgårdens förskola, Lina Hörnemalm och Frida Lindahl Åkerström, Solens förskola.
Personalrepresentanter Elisabeth Lindbäck och Irène Danielsson, Solbacka förskola, Ann Engman och Lisa Sundkvist, Trädgårdens förskola, Eva Kämpeberg och Jessica Renberg, Solens förskola samt rektor Karin Lidman.
- Karin Lidman öppnade mötet och hälsade de församlade välkomna.
- Ny ledningsorganisation i centrala stan
Karin redogjorde för den nya ledningsorganisationen i centrala stan samt bakgrunden till detta. I stort sett innebär förslaget för förskolornas räkning att man bildar ett nytt rektorsområde innehållande förskolorna Gripen, Tallåsen, Ringskatan (dygnet runt-verksamhet) och Solbacka, medan Trädgården och Solen även i fortsättningen tillhör Backens rektorsområde. Ankaret och Ostronstigen kommer som tidigare höra till Långskata rektorsområde. Det tillsätts en ny chef på det nya (förskole-)området, medan Backen och Långskata rektorsområden behåller sina gamla chefer. Förslaget har varit ute för inhämtande av synpunkter hos fackliga representanter och all personal. Den nya ledningsorganisationen ska börja gälla fr.o.m. den 1 augusti 2011 och kommer att utvärderas under våren 2012. I samband med denna punkt redogjorde Karin även kort för reglerna om den nya barnomsorgspengen.
- Områdespool
Karin redogjorde för hur de fast anställda områdesvikarierna, den s.k. områdespoolen, nyttjats i centrala stan. De har haft en nyttjandegrad på 95 %, och personal och arbetsledning i centrala stan vill ha kvar dessa tjänster till hösten.
- Sommarjouren och planeringsdagar
Årets sommarjour under veckorna 27-31 kommer att vara på Trädgårdens förskola och Backeskolan (fritidsbarnen). Personalen på nuvarande Backens rektorsområde ansvarar för bemanningen. Trädgårdens förskola kommer åter att tas i bruk vecka 22. Trädgårdens föräldrarepresentanter gav personalen en eloge för jobbet de lagt ned på att allt skulle fungera bra under reparationstiden efter vattenskadan, och personalen tackade för allt stöd de fått av föräldrar, vaktmästare och personalen på de enheter de tillfälligt flyttat in i. Trädgårdens blivande ”skolbarn” kommer att vara kvar på Backeskolan under sin resterande förskoletid.
Planeringsdagar: Backens rektorsområde har stängt för planering den 14 juni. Höstens planeringsdag blir för Backens rektorsområde (skolan, Trädgården och Solen) den 16 augusti och för Solbacka den 5 september.
- Förskolerådets organisation
Vi diskuterade om hur förskolerådet ska fungera i framtiden och hur man kan nå fler föräldrar. Skollagens riktlinjer är ganska löst hållna och anger endast att ett ”Forum för samverkan” ska finnas. Vi pratade om att vi borde diskutera mer pedagogiska frågor och inte bara använda förskolerådet för information. Det nämndes att Solanders rektorsområde utarbetat en föräldraguide som kanske kan ge inspiration. Vidare pratade vi om arbetskvällar, om att föräldramöten når fler föräldrar än förskolerådsmöten, om föräldrautbildning och om att det kunde vara bra att ”fläta ihop” skolråds- och förskolerådsmötena. Inga beslut fattades, utan vi ska ta med dessa frågeställningar till hösten.
- Organisation av grupper/personal till hösten
Elisabeth Lindbäck redogjorde för läget på Solbacka förskola. Eftersom väldigt få barn flyttar upp till skolan, kommer endast tre barnen som är födda 2007 att flytta från Ucken Blå till Ucken Röd. De fem äldsta ”2008:orna” från Kazoon och Tamburinen flyttar till Ucken Röd, medan de övriga från samma årgång blir kvar på sina nuvarande avdelningar. Samtliga tillsvidareanställda kommer att vara kvar.
Trädgårdens förskola har väldigt trånga ytor i förhållande till sitt barnantal. För att få ner barnantalet där och för att kunna ha mer samverkan med skolan har Trädgårdens personal kommit med ett förslag om att de äldsta barnen från Trädgården ska vara på Solen och att Trädgårdens förskola fortsättningsvis blir en 1-3 års förskola. Förslaget är inte färdigdiskuterat bland personalen, och förskolerådet föreslog att ett brev med information ang. förslagen går ut till alla föräldrar som får lämna synpunkter. Senare ev. ett föräldramöte för samtliga berörda föräldrar.
Obs. Inga beslut är ännu fattade i denna fråga innan föräldrarna lämnat synpunkter.
-
Övriga frågor
a UPPFÖLJNING HLR (HJÄRT- OCH LUNGRÄDDNING)
All personal kommer att få utbildning i HLR indelade i tre grupper med start den 30 augusti. Dockor för att träna detta kommer också att köpas in till de olika enheterna.
b GRIND TILL VÄNSTRA HALLEN PÅ UCKEN, SOLBACKA FÖRSKOLA
En förälder på avdelningen Ucken på Solbacka förskola har väckt ett förslag om att en grind köps in för att kunna stänga av den vänstra hallen, där Ucken Röd har sina kläder. Hon upplever att kläder försvinner fast de är märkta och att barnen är där och leker. Förslaget ska föras vidare till berörd personal.
c SKÄRMTAK FÖR VAGNARNA PÅ SOLENS FÖRSKOLA
Föräldrarna på Solens förskola önskar ett skärmtak över vagnarna, där barnen sover för att skydda dem mot snöras.
d BUSS/LASTBIL PÅ TRÄDGÅRDENS FÖRSKOLEGÅRD
Barnen önskar en lastbil/buss på Trädgårdens förskolegård. Lars Hallerskog åtog sig att göra ett förslag och genomföra det med hjälp av övriga föräldrar och personal.
e LIKABEHANDLINGSPLANER OCH ARBETSPLANER
Solbacka förskola som får ny chef börjar på nytt med arbetsplan och likabehandlingsplan till hösten. Trädgårdens och Solens personal mailar ut sina förslag till likabehandlingsplaner till föräldrarna för att få in synpunkter, och de sätter ett stoppdatum för synpunkterna.
-
Mötet avslutades
Vid datorn Irène Danielsson