För att inkludera Piteås skolelever årskurs 1-9 i arbetet med jubiléet fick de i uppdrag att utforska, berätta om och illustrera delar av Piteås historia och nutid. Eleverna ombads även att bidra med fantasifulla tankar kring Piteås framtid. Resultaten visades i en utställning i stans butiker samt Småstaden från och med senvåren 2021.
Lärarhandledd uppstart i Augusti 2020
Först skapades inspirationskort för att initiera lärarnas arbete med att uppmuntra eleverna. Korten fungerade som ingång till vitt skilda områden med idén om att elevernas egna tankar skulle styra arbetet. Resultatet blev långt över föväntan och bidragen vällde in.
Från dåtid till nutid
Uppdragen till eleverna omfattade olika ämnen som handlade om allt från hur landhöjning, bränder och krig påverkat staden till hur det ser ut när Piteå firar 500 år. En del elever utforskade vilka kända personer som kommer från Piteå medan andra valde att fokusera på hur staden utvecklats genom åren.
Andra exempel på frågor:
- Byarna runt Piteå, vad vet vi om dem?
- Hur låter en pitebo? Varför pratar vi som vi gör?
- Vad har piteborna jobbat med?
- Vad kan vi om Piteås skärgård?
- Varför finns en ren i Piteås kommunvapen?
- Barnens roll i samhället, då och nu?
- Hur ser Piteå ut i framtiden?
Samverkan med Studio Acusticum
Konserthuset Studio Acusticum hade uppdraget att producerade firandet 12 maj och i det ingick samverkan med skolorna, med en elevutställning som slutresultat. Efter uppstart, hantering och sortering av materialet önskade Studio Acusticum att så många som möjligt skulle kunna ta del av resultaten och valde därför att skapa en utställning på Studio Acusticum och kommunhuset. Presentationerna är såväl intressanta som fantasifulla, roliga och lärorika, se några exempel ovan.
Stort tack till alla elever och lärare som varit med och bidragit!