Vi som deltar i projektet är förskollärare i förskolan från två rektorsområden, Backen-Långskata & Piteå centrala. Projektledare är Linda Jansson, förskollärare, Solens förskola.
Området för aktionsforskningen
En utmaning för förskolan är att skapa pedagogiska och didaktiska sammanhang som utgår från vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. I detta sammanhang är det viktigt att föra samtal kring kunskapssyn, kunskapsutveckling och lärande. Kollegialt lärande, forskning och reflektion kring vardagsverksamheten är processer som kan skapa möjligheter till att utveckla den egna förståelsen och ytterligare öka kvalitén i förskolans verksamhet.
Syfte med projektet
I vårt aktionsforskningsprojekt som avslutades vårterminen 2018 arbetade vi med kvalité i kvalitetsarbetet genom kollegialt lärande. Syftet med vårt aktionsforskningsprojekt den här gången är att utveckla kunskaper om SKA-piloternas arbete med att stödja kollegors kollegiala lärande i förskolans systematiska kvalitetsarbete, dvs stödja processer som syftar till att dokumentera och reflektera över det pedagogiska arbetet i förskolans undervisning. Genom att fortsätta delta i ett aktionsforskningsprojekt fortskrider processen i att inhämta en teoretisk och praktisk kunskap och hur ett vetenskapligt förhållningssätt kan användas i förskola för att utveckla kvalitén i verksamheten.
Genomförande
Som metod kommer vi att använda handledarutbildning, litteraturcirklar, arbete med loggbok och analysseminarium. Projektet pågår från och med höstterminen 2019 till vårterminen 2020.
Önskat läge
Vår förhoppning med projektet är att alla förskolor som deltar ska få förskollärare med kompetenser att handleda sina arbetslag.