Nu har äntligen isen växt till och vi kan öppna isbanan på Nördfjärden. Vi är glada över att kunna öppna banan i dag, vi vet att många längtat efter möjligheten att komma ut på isen.
Under dagen kör vi ut sparkar till sparkeringarna. Snälla- hjälp oss att hålla sparkarna hela och banan i bra skick genom att lämna tillbaka sparken i sparkeringen på land efter din tur på isen. Istjockleken på banan varierar kraftigt men isen är minst 15 cm tjock. Vi gör vårt bästa för att banan ska vara i så bra skick som möjligt. Vi kan fortfarande endast använda små maskiner för banunderhåll. Vi är ofta ute och jobbar samtidigt som du vill nyttja banan. Det är viktigt att vi visar varandra hänsyn på banan så att inga olyckor uppstår. Vi försöker ge er besökare utrymme och vi är tacksamma om ni ger oss utrymme när vi utför banunderhåll.
Vi håller fortlöpande koll på istjockleken på banan så att det ska vara säkert att ta en sparktur eller promenad på isen. Vi vill påminna om att vi endast kontrollerar istjockleken på banan. Utanför banan, under snön, kan situationen vara en helt annan.
Vi önskar alla en riktigt trevlig helg på isen. Enligt väderprognosen blir det behagliga temperaturer men ingen sol i helgen.