Imorgon 5 september firar vi att byggnationen av två nya gång- och cykelvägar är klara! Gång- och cykelvägarna är längs med Ringiusvägen och Krangatan och bidrar till en säkrare skolväg och trafikmiljö för de oskyddade trafikanterna.
Vi firar att ombyggnationen av Krangatan är färdigställd. Den gamla trottoaren är ersatt med en ny belyst kantstensavskild gång- och cykelväg som är ansluten till befintlig gång- och cykelväg på Industrigatan. Den nya belysta gång- och cykelvägen medför en säkrare trafikmiljö och skolväg för de oskyddade trafikanterna.
Vi firar även att ombyggnationen av Ringiusvägen mellan Lotusgränd och Södra Pitholmsvägen är färdigställd. Ringiusvägen har byggts om i tre etapper och detta är den sista etappen som medför att det finns ett sammanhängande stråk för gång- och cykel från Pitholm in till centrala Piteå.
Varmt välkomna till Ringiusvägen och Krangatan, fredag den 5 september!
Representanter från Piteå kommun är på plats klockan 13.30–14.30 och bjuder på fika samt delar ut en liten present till alla som går och cyklar. Tack för ert tålamod under byggtiden!
Projekten har en medfinansiering på 4 900 000 kr från Stadsmiljöavtalet. Stadsmiljöavtalets syfte är att främja hållbara stadsmiljöer med särskilt fokus på ökad andel persontransporter med kollektivtrafik eller cykeltrafik.
Projekten följer även Piteå kommuns politiskt antagna Program för gång- och cykel med målet att säkra barnens skolvägar.