Aldrig tidigare har så många par valt att gifta sig borgerligt i Piteå som i år. Redan i augusti slogs rekordet – och än är året inte slut.
Under 2025 har Piteå kommun arrangerat fler borgerliga vigslar än på flera år. Fram till mitten av augusti hade 120 vigslar genomförts, vilket är fler än under både 2022, 2023 och 2024 – och siffran fortsätter att stiga. I skrivande stund har 130 par sagt ja.
- Vi har haft rekordår tidigare också och det är alltid svårt att veta varför. Men i oroliga tider tror jag många söker trygghet – att gifta sig är både en kärleksförklaring och en bekräftelse på att man har varandra. Där tror jag att den borgerliga vigseln lockar, just för att den kan kännas både enkel, personlig och trygg, säger vigselförrättaren Helena Stenberg.
Drop in-popularitet
En bidragande orsak till det höga trycket kan vara att flera vigselförrättare erbjudit drop in-vigslar under året – något som lockat många par. Under helgen 16–17 augusti vigdes så många som åtta par. Ett av dem var Nickie och Robert Larsson, som valde att gifta sig under drop in på Maritas Handelsträdgård.
- Vi har pratat länge om att gifta oss, men kyrkan kändes för stort och formellt – och jag har aldrig gillat att stå i rampljuset. Att istället kunna vara utomhus och bara samla de närmaste kändes helt rätt. Ceremonin blev kort, personlig och lättsam, fylld av värme – precis så som vi ville ha det. Jag skulle absolut rekommendera borgerlig vigsel till andra som vill ha en mer intim och avslappnad stund, säger Nickie Larsson.
Par från hela regionen
Det är inte bara Piteåbor som väljer att gifta sig borgerligt i kommunen. Under året har även par från bland annat Luleå och Skellefteå rest hit för att säga ja.
Även nationellt märks en uppgång i antalet vigslar. Enligt Skatteverket har rekordmånga ansökt om hindersprövning – den prövning som krävs innan två personer kan gifta sig – under början av 2025.
Fakta: Antal borgerliga vigslar i Piteå
2022: 115
2023: 97
2024: 97