Isbanan är en utmärkt mötesplats där du kan motionera i en härligt vacker vintermiljö. Kom ut och var med om underbara dagar på nördfjärdsisen!
Isdagbok
Söndag 1 Februari 2026 Banan är plogad på morgonen. Lite mildare idag, så ut på banan å njut, blir kallare under veckan. Vi har lite problem med att våra markeringspinnar bryts av och blir slängd omkring, dessa använder vi för att se vars vi tryggt och säkert kan framföra våra fordon när vi utför vårat arbete, så mycket tacksamt om man håller koll på hundar och barn som tycker dessa pinnar är jätteroliga att leka med :) Men vi behöver dom. Nya pinnar sätts ut på Måndag, men detta tar ju tid av annat verksamet, så trevligt om vi slipper i framtiden.
Lördag 31 Januari 2026 Sista dagen i Januari blev lite kyligare. Men inte kallt nog för oss. Idag har nattens fjun skrapats bort och mitten strängen har fått sig en runda med sopen. Fjunar lite fortfarande, men det som kommer nu får helt enkelt ligga till imorgon. Ved finns, nu även på "påskön". Ganska många sparkar inne på reperation, så ser det lite ut, så är det så. Vi ber er vara försiktiga med sparkarna, för dom repareras, ersätts inte i dagsläget. Kiosken är öppen 10-14. Inte i vårat regi, men fantastiskt trevligt engagemang av MSSK. Hockeymål är nu ute både på havsisen och på landplaner i vårat eget regi. Hoppas ni får en fin dag där ute i kylan.
/ Parkgänget
Ondags 28 Januari 2026 Idag hyvlas och sopas mittensträngen som är tänkt för skridskoåkning. På gångstråket låter vi snön ligga kvar för att kladda fast i isen. Helt enkelt för att få lite mer fäste när man går. Då det varit rätt så halkigt så har besökande valt att gå brevid banan där vi tänkt anlägga skidspår, vilket är lite otur då det försvårar spårdragning, så vi behöver mer nederbörd i form av snö. Hockey planen som är ute på isen, behöver hyvlas då den är rätt bucklig, kommer kräva många varv, men när vi känner oss nöjda kommer det ut mål och skridskostöd för nybörjarna. Så åk till Norrstrand, där finns det att göra för alla åldrar.
Mvh Park gänget
Söndag 25 Januari 2026: Njut av förmiddagen, ingen nederbörd som ställt till det, så det är bara njuta av mildare väder där ute. Ikväll är det varnat om lite snö, det blir då ev åtgärdat imorgon. Veden är fylld, och leklandet väntar på våra yngsta medborgare, där finns det sittplatser och ved för dom som inte ät lika leksugna.
// Parkförvaltningen
Lördag 24 Januari 2026: Medarbetarna har jobbat riktigt ihärdigt senaste dagarna. Så i helgen kan dom erbjuda att alla vindskydd är upsatta, banan blev igår båda hyvlad och sopad, så för skridskoåkarna är det bara spänna pjäxorna och ta fart :) Leklandet har fått påfyllt av lite skärtlappar, och både leklandet och norrstrand har fått påfyllning av ved. Idag blir det lite kyligare yte, så klä på er kläder och eventuellt ett par solglasögon, har vi tur tittar solen fram idag. Kan ju även passa på att notera att kiosken på norrstrand är öppen för skridskouthyrning och försäljningav fika och kafe, detta är då i regi av MSSK.
Vi önskar er en fin dag där ute. // Parkförvaltningen
Torsdag 22 Januari 2026: Rampen blev åtgärdad efter att högvattnen förstörde lite för oss. Under eftermiddagen igår och förmiddagen idag har vi då haft möjlighet att ploga av det lilla fjun som kommit senaste dygnen. Arbetet med skidspåret gick inte som vi hade hoppats på. På tok för lite snö och för hårt underlag för att kunna få dit skidspår. Tuvärr har någon privat skoteråkare sladdat på en del av ytan där skidspåret ska vara, så vi måste få mera snö för att kunna få det som vi vill. Men det är fina dagar nu när extrem kylan släppt taget och vi hoppas att ni får en fin upplevelse till fots eller på spark.
// Parkförvaltningen
Måndag 19 Januari 2026 Av/på farten som blev trasig under helgens höga vattenstånd åtgärdas idag. En medarbetare försöker idag få packat ett skidspår, trots rätt lite snö. Återkommer med resultatet imorgon. Annars är planen att i veckan få ut alla vindskydd och bänkar, samt mål till hockeyplan som vi plogat upp där ute. Ved fylls på vid behov på förmiddagarna. Vi kommer även att få ut eldstad och bänkar till vinterleklandet som står i direkt anknytning till isbanan.
Lördag den 17 Januari 2026. Mildt och fint väder. Banan blir plogad och slungad, beräknat färdiga alldeles strax. Mycket flövatten på alla påfarter. Så rejäla vattentäta skor rekomenderas.
Fredag den 19 december 2025. ISBANAN ÖPPNAR! Vi gör en delvis öppning av Nördfjärdens isbana fredag 19 december. Den öppnar hela varvet runt men inte till full bredd. Vi önskar därmed Piteås alla isentusiaster välkomna ut och komplettera julens alla godsaker med härliga promenader på isbanan.
Fredagen den 28 mars. ISBANAN STÄNGD! Det ihållande varma vädret tillsammans med stora mängder vatten på isen förstör bland annat vår underhållsnedfart till isen. Jag vill därför vara tydlig med att banan stänger för att vi inte kan utföra våra kontroller och därför inte heller kan garantera isbanans säkerhet. Dagens stängning är några få dagar tidigare än normalt vilken inte är särskilt konstigt med tanke på hur vintersäsongen har varit. Hoppas att ni ändå har haft härliga upplevelser och njutningsfulla stunder på säsongens isbana och skidspår.
Söndagen den 23 mars. Välkommen ut till isbanan denna underbara vårvinterdag. Vanligtvis brukar banan stänga den 6-7 april, plus-minus en vecka. Det gäller att passa på och njuta maximalt. Vi hoppas på fint väder den tid som är kvar.
Medarbetarna på Parkavdelningen
Lördagen den 22 mars. Välkommen ut till en härlig lördag på isbanan. Isbanan är öppen men det varma vädret gör isbanans yta så mjuk att sparkarna skär ned i isen. Det medför att det går så tungt att många sparkar far illa och går sönder. Vi tar därför in sparkarna för i år.
Medarbetarna på Parkavdelningen.
Söndagen den 16 mars. Välkommen ut på isbanan. Banan är plogad efter gårdagens snödrev. Igår var det även högvatten som till en del tryckt upp vatten. Det innebär att det kan vara lite blött vi på- och avfarterna. Ha en riktigt skön dag på isbanan.
Medarbetarna på Parkavdelningen.
Lördagen den 15 mars. Välkommen ut på isbanan. Idag är det isigt och halkigt på nedfarterna till isen, så ta det försiktigt. I övrigt är det riktigt blåsigt med byvindar så även om temperaturen ligger vid noll grader gör vinden att det kan bli kyligt. Med bra kläder blir det dock ännu en härlig dag på isbanan.
Medarbetarna på Parkavdelningen.
Söndagen den 9 mars. Välkommen ut på isbanan. På morgonen blåser endast en lätt vind och solen strålar. Idag blir en underbar dag på isbanan.
/Medarbetarna på Parkavdelningen
Lördagen den 8 mars. Välkommen ut på isbanan. Det är en riktigt blåsig dag ute på isen. Vid Djupviken och Svartudden kan banan vara blöt.
/Medarbetarna på Parkavdelningen
Måndagen den 3:e mars. Vi har spolat upp en liten skridsko/hockeyplan ute på isbanan på Norrstrandssidan, så att det finns möjlighet att tillgå en plan. För allas trevnad, var snäll och håll era hundar borta från ytan, vi vill ogärna att den förorenas. Välkomna!
Söndagen den 26 februari. Välkommen ut isbanan. Ännu en fin dag på isbanan. Banan är fin men lite blöt. Mot mitten är det torrare.
/Medarbetarna på Parkavdelningen
Söndagen den 26 februari. Välkommen ut på isbanan. Isbanan är öppen men blöt och hal i det varma vädret. Någon risk för isbanans hållfasthet finns däremot inte. På mitten är den som vanligt minst blöt. Vid tillfällen då det blöta på isen börjar frysa så är det bra om man inte går där ytvattnet har börjat frysa till is eftersom det medför att det bildas knölar och ojämnheter.
Hundbajs på isbanan är en oangelägenhet. Hundägare är skyldiga att ta rätt efter sin hund. Lös eller kopplad hund, det inte finns några förmildrande omständigheter. Hundbajs lämnas på isbanan och blandas i nu överliggande vatten. Det har lämnats mitt i det dragna klassiska spåret. Det hänger bajspåsar i käpparna som visar banans sträckning. Ska vi ha inbjudande isbana måste det här upphöra.
Söndagen den 16 februari. Välkommen ut på isbanan. Ett lätt puder ligger på banan. Det har blivit två längsgående sprickor, de är vid starten på Norrstrand och Strömbacka strand. Ni som åker skridskor, håll lite extra koll.
/Medarbetarna på Parkavdelningen.
Lördagen den 15 februari. Välkommen ut på isbanan. Det är nu lätt vind, -10 grader och solen är påväg upp. Det blir en grymt bra och fin dag på isbanan. Lite fastfrusna klumpar mitt på banan mot Djupvikensidan.
/Medarbetarna på Parkavdelningen.
Söndagen den 8 februari. Välkommen ut på isbanan. Lätt vind, ca 4 minusgrader och övervägande soligt borgar för en härlig dag på isbanan. Den lilla ön Grytan är sedan några dagar försedd med bänkar, grillstad, grillgaller, fyra grillpinnar i metall samt ved. Vi har inte möjlighet att fylla på direkt veden är slut, därför är det bra om ni eldar med tanke på att ge andra chansen att grilla. Veden fylls på nästa gång vi har möjlighet. Skidspåren drogs upp under under veckans tögrader och har kanske sjunkit ihop lite, men borde å andra sidan vara hårda och ge bra skjuts under skidorna. Skidspåret inklusive alla avstickare ToR är ca 5,5km.
/Medarbetarna på Parkavdelningen.
Måndagen den 3 februari. Välkommen ut på isbanan. Även om stor del av isbanan är nyröjd pågår fortfarande arbete med att röja klart. Nu är även det klassiska spåret draget och just nu är det klart spår för både klassiskt och skate.
/Medarbetarna på Parkavdelningen.
Söndagen den 2 februari. Välkommen ut på isbanan. Banan är plogad och ser bra ut.
/Medarbetarna på Parkavdelningen.
Lördagen den 1 februari. Välkommen ut på isbanan denna fina vinterdag. Isbanan ligger plogad och klar. Igår han vi klart med skatespåret, hur hårt det hunnit bli får ni prova själva. Klassiskt spår kommer till veckan.
/Medarbetarna på Parkavdelningen.
Fredagen den 31 januari. Maskinerna går varma i arbetet med att få isbanan helt klar inför helgen. Vi har haft lite incidenter där vi som jobbar ute på isen inte uppmärsammat personer som kommit i närheten av bil eller traktor, särskilt när mörker och snö tillsammans gör det svårt att ha god uppsikt.
Hjälp oss att undvika olyckor samt underlätta det jobb vi gör, då hinner vi mer. Det gör ni genom att hålla ordentligt avstånd till maskiner och gärna bära reflex i mörker eller vid snöfall.
I år satasar vi på ett brett skidspår som även ger plats för skate. Grovt uppskattat blir skidspåret totalt ca 5,5km, det finns även möjlighet att åka kortare om man genar förbi avstickarna som finns. Det har kommit mycket snö och det är nu när jag skriver, inte säkert att vi hinner klart med spåret för vare sig klassiskt eller skate. Vi kommer då att fortsätta jobba med skidspåren under nästa vecka. Vädret har stor påverka på hur långt vi hinner.
Lördag den 25 januari. Isbanan är nu plogad efter snöfallet. Passa på att ta en uppfriskande promenad under helgen, Välkomna ut!
Fredag den 24 januari. Nu är vindskydden på plats längst efter isbanan och vi håller på med att köra ut bänkar. Banan är i bra skick och lämplig för promenad eller en sparktur. Välkommen ut!
Torsdag den 23 januari. Solen skiner och vi har gnistrande vintervitt landskap på isbanan. Hela banan är plogad så passa på att ta en härligt tur runt!
Onsdag den 22 januari. Vi håller på att ploga banan för fullt efter snöfallet som kom. Banan är farbar delvis, men vi ber er att vara uppmärksamma på fordon som plogar och att inte komma i vägen för dem.
Tisdag den 21 januari. Äntligen har vintern kommit tillbaka med minusgrader och lite lätt snö. Vår förhoppning är att alla som vill får njuta av en skön tur på isbanan. Isen är lätt pudrad av snö och vi vill uppmärksamma er på att det är extra halt. Isen och nerfarter till isbanan är ojämn med både knölar och gropar, så ta det försiktigt ut.
Fredag den 17 januari. Prognosen visar att det varma vädret sträcker sig över helgen. Vi har fortsatt flövatten vid påfarter och det kan medföra att det kan bli besvärligt att ta sig ut till banan. Se upp för ojämnheter på isen, annars önskar vi er en trevlig spark- eller gångtur!
Torsdag den 16 januari. Tack vare de kalla nätterna under blidan har flövattnet vid isbanans påfarter minskat. Vi har nu fina dagar framför oss med den mycket efterlängtade januarisolen som äntligen tittar fram. Väl mött på banan!
Onsdag den 15 januari. Glada nyheter, nu finns det sparkar att låna för en härlig tur på isbanan! Var vänliga och kom ihåg att alltid lämna igen sparken där ni hämtat den. Om sparken lämnas kvar på isbanan riskerar att frysa fast. Ha en härlig tur!
Tisdag den 14 januari. På grund av den varma väderleken är det flövatten vid påfarterna till isbanan och det kan vara blött att ta sig ut på banan. I övrigt är isbanan i bra skick för promenader. Välkommen ut!
Måndag den 13 januari. Spåret runt hela banan är nu öppet! Vi jobbar med att få upp hela bredden på banan, återigen kom ihåg att hålla er innanför utstakad bana. Väl mött på isen!
Fredag den 10 januari. Nu är isbanan är äntligen öppen för allmänheten! För närvarande är banan endast lämplig för promenader och vi uppmanar alla att hålla sig innanför det utstakade området. Sträckan är ca 1 km och du kan gå från Norrstrand - Djupviken och tillbaka. Observera att övrig sträckning av banan inte är öppen, var vänlig att respektera detta då vi arbetar fortlöpande med maskiner för att preparera resterande sträckning. Vi kommer inte att tillhandahålla sparkar förrän banan är helt utstakad och isen är lämplig för sparkar.
Torsdag den 9 januari. Vi jobbar med att få upp slingan mot Djupviken och utför fortfarande mätningar på banan för att kontrollera banans tjocklek och därmed dess säkerhet. Onsdagens kraftiga snöfall har försenat detta arbete, men vi hoppas bli klara med mätningarna snart.
Fredagen den 20 december. Vi har de senaste snöfallen fortsatt att packa snö.
Onsdagen den 18 december. Isbanan är utstakad sedan några dagar och vi packar snön som kommer för att kylan lättare skall nå ned till isen och öka hastigheten på istillväxten så fort det går. Den saknas fortfarande ca 14 cm kärnis innan vi kan köra på med maskiner för att börja snöröja.
Tisdagen den 3 december. Isen har inte frusit över hela den tänkta banans område, men vi börjar staka ut banan där det är tillräckligt tjockt. Det är kallt i vattnet och arbetet kräver nerver av stål när isen knakar och sjunger.
November Isen lade sig och det var under en tid en fantastisk skridsko is, dock inte tjock nog för att ge oss förutsättningar att påbörja arbetetet med isbanan. Efter en bra start kom ett oväder med hårda vindar, snödrev samt högvatten. Det medförde att det bildades snödrivor på den tunna isen som dessutom sprack i den hårda vinden. Sprickor samt högvatten gjorde att vatten vällde upp i snödrivorna och billdade en isyta som kan liknas vid ett "månlandskap". Iskvaliten gick från bra till mycket dålig med massor av stöpis i varierande tjocklek, även tjockleken på kärnisen fick stora variationer. Turligt nog har vi växlat till ny metod att anlägga isbanan, annars hade årets start medfört svårigheter att göra isbana i år. Nu kommer den att bli av, men det tar lite längre än de senaste åren då vi lyckats vara igång mycket tidigt. Ytan kommer att vara mycket ojämn inledningsvis men vi skall göra det vi kan för att få till en hyfsad spark och skridskois.