En kontaktpolitikers uppgift är att lyssna på barn, elever, personal och vårdnadshavare som vill framföra sina synpunkter. Kontaktpolitikern kan också själv ta kontakt med förskolan, fritidshemmet, skolan för att informera sig i någon fråga eller för att vistas vid verksamheten för att möta barn, elever, förskollärare, fritidspedagog, lärare, rektor och föräldrar.
Barn- och utbildningsnämnden har utsett kontaktpolitiker för att få bättre kunskap om verksamheten samt smidigare kontakt och dialog med personal, vårdnadshavare och elever.
Välkommen att ta kontakt med din kontaktpolitiker om du vill ställa frågor eller lämna synpunkter
- Rönnskolan
- Pitholms förskoleområde (Pilen och Pitholm)
- Strömbackaskolan enhet Mjölner
- Kommunala musikskolan
- Backgårdsskolan, Sjulsmarksskolan och Språkslussen
Majvor Sjölund (C)
Eila Stenvall (KD)
Gun Jonsson (S)
- Elevhälsa grundskola och gymnasieskola
- Strömbacka Hugin (Naturvetenskap, Vård och Omsorg, Teknik)
- Rosviks skolenhet
- Rosviks förskolor
Marita Björkman Forsman (S)
Malin Stenvall Viksten (M)
- Strömbackaskolan Magne (Fordon och Transport, Industriteknik)
- Norrfjärdens förskolor
- Porsnäs skolenhet
- I Ur och Skur (fritående förskola och skola, Sikfors
Massoud Sari Aslani (S)
Jonas Vikström (S)
- Öjebyns förskolor
- Myrans förskola
- Kullen/Björklunda skolenhet
- Solander skolenhet 4-9, 7-9, hörsel och stöd
- Krokofantens fristående förskola, Hemmingsmak
Carola Bergman
Ulf Lindeberg (SD)
- Norrmalms skolenhet
- Christina skolenhet
- Strömbackaskolan Mimer (Barn och fritid, Samhällsvetenskap, Introduktion)
- Lyckobackens fristående förskola
Veronica Wahlström (M)
Lottie Almqvist (S)
- Strandbackens resursskola, Språkslussen
- Piteå centrala förskolenhet (Tallåsen Rönnen inkl Nattis)
- Långskata förskoleområde
- Backen, Långskata skolenheter
- Föräldrakopperativet Kotten
Gerd Sävenstedt (S)
Inga Johansson (S)
- Klubbgärdet och Munksund förskolor (Klubbgärdet, Löparstigen, Viljan, Ängshumlan)
- Munksund, Klubbgärdet skolenhet
- Strömnäsbackens förskola
- Strömnäs skolenhet
- I Ur och skur Tallkotten, Djupviken
Lisa Granberg (KD)
Peter Eriksson (S)
- Pitholm skolenhet åk 4-6
- Pitholm skolenhet åk 7-9
- Grans naturbruksskola
- Piteå västra förskoleområde (Trädgärden, Solbacka, Gripen)
- Strömbackaskolan, (Hugin och Munin)
Anton Li Nilsson (C)
Sara Lagersen Lundgren (S)
- Bergsvikens förskolor (Gula längan, Krumeluren, Röda huset)
- Hortlax förskolor (Norrby, Ängen, Jävre, Blåsmark
- Bergsviken och Jävre skolenhet
- Norrby skolenhet
- Hortlax skolenhete
Maria Platni (V)
Anne-Christine Esberg (SD)
- Infjärdens förskoleområde (Svensbyn, Hedda och Roknäs)
- Böle/Lillpite förskoleområde och Kvalitetspoolen
- Strömbacka Munin (Bild, Musik, Media, Dans, Ekonomi, Handel och administration, Restaurang och livsmedel)
- Infjärdens skolenhet Böle och Svensbyn
- Sjulnäs skolenhet åk 4-9
Tommy Lindström (M)
Håkan Johansson (M)