Har du börjat livet som pensionär och känner att du har mer att ge? Varmt välkommen att arbeta extra i någon av socialtjänstens verksamheter. Vi behöver dig!
Du bestämmer själv hur mycket du vill och kan jobba och i vilken verksamhet.
Hos oss finns en bredd av alternativ och du kan välja mellan att arbeta som personlig assistent, på någon av våra gruppbostäder, inom hemtjänst eller på särskilt boende för äldre. Du kan också hjälpa till genom att ta uppdrag som kontaktperson, ledsagare eller god man.
För att du ska få en trygg grund att stå på erbjuder vi dig både individuell introduktion och digitala introduktionsutbildningar.
Lön och förmåner
När du arbetar extra i vården får du timlön. Grundlönen kan variera mellan 149–162 kr i timmen beroende på om du har relevant utbildning eller inte.
Som pensionär får du alltid ett extra lönepåslag. Är du 67 år eller äldre lägger vi på 21,21 kr per arbetad timme – en summa som motsvarar vår minskade arbetsgivaravgift. Under sommarmånaderna juni, juli och augusti ger vi ytterligare ett lönetillägg på 30,33 kr per timme.
Vi erbjuder också friskvårdsbidrag på 1500 kr per år.
Välkommen att höra av dig så hittar vi en tjänst och ett schema som passar dig!
Kontakta socialtjänstens bemanningsenhet
May Mikaelsson
Rekryterare socialtjänstens bemanningsenhet
Telefon: 0911-69 71 21
E-post: May Mikaelsson
Vill du bli god man eller förvaltare?
Kontakta överförmyndarexpeditionen.
Telefon: 0911-69 70 50
Telefontid vardagar klockan 10.00 - 12.00
Intresseanmälan god man eller förvaltare